Jak przeliczyć moc żarówek LED? Przelicznik LED na WAT

| 0 Komentarzy
Jaka moc LED odpowiada tradycyjnej żarówce? Odpowiadamy na pytania związane z przeliczaniem watów na moc LED.

Żarówki LED od lat podbijają rynek, coraz skuteczniej zastępując tradycyjne żarówki wolframowe. Oznaczenia i wartości na ich opakowaniach jednak znacząco różnią się od tych, które przez lata można było przeczytać na pudełkach. Jak porównać obie technologie? Zastanawiasz się, widząc oznaczenie 18 W LED, ile to watów tradycyjnej żarówki? Te diametralne różnice w oznaczeniach komponentów wynikają z zastosowanej technologii. Problemem jest jednak fakt, że nie istnieje jednoznaczny przelicznik mocy żarówek wolframowych na LED.

Jak przeliczyć moc żarówki LED na WAT?

By porównać ze sobą moc żarówki wolframowej oraz ledowej, należy kierować się wartościami orientacyjnymi. Nie odda to pełni różnic pomiędzy poszczególnymi komponentami, jednak pozwoli mniej-więcej określić, z jakiej klasy sprzętem masz do czynienia. By ocenić moc żarówki LED, należy kierować się poniższym zestawieniem:

  • żarówka o mocy 25 W to 2-3 W LED,
  • żarówka o mocy 40 W to 4-5 W LED,
  • żarówka o mocy 60 W to 6-7 W LED,
  • żarówka o mocy 75 W to 8-10 W LED,
  • żarówka o mocy 100 W to 11-15 W LED,
  • żarówka o mocy 150 W to 15-25 W LED.

W praktyce oznacza to, że jeśli będziesz trzymał w ręku lampę LED o mocy 18 W, będzie ona porównywalna do tradycyjnej żarówki 150 W. Jest to jednak wartość orientacyjna, ponieważ oba typy komponentów różnią się od siebie na płaszczyźnie technologicznej i pobór mocy staje się jednostką niewystarczającą, by odzwierciedlić ich faktyczną wydajność. Dlatego też żarówki ledowe, oprócz ilości pobieranej mocy, mają na opakowaniach oznaczenie strumienia świetlnego wyrażanego w lumenach — jednostce, którą można odnieść również do żarówek wolframowych.

Polecane żarówki LED

Czym są waty i lumeny?

Zarówno waty, jak i lumeny to jednostki określające parametry źródeł światła. W przypadku watów sprawa jest oczywista — w nich wyraża się pobór mocy przez dany sprzęt. Dawniej przy zakupie żarówki należało kierować się jedną, prostą zasadą — im większa moc, tym jaśniejsze światło. Wciąż jest to prawda, jednak co zrobić w momencie, gdy na półce widzisz dwie żarówki LED E27 o jednakowej mocy, a zupełnie różnych cenach? By porównać ich wydajność, konieczne jest wprowadzenie dodatkowej miary, którą w tym przypadku jest lumen.

Lumen (lm.) to jednostka wyrażająca jasność emitowanego światła. Jeśli szukając odpowiedniej żarówki do pomieszczenia, interesuje Cię przede wszystkim to, by właściwie oświetlała pokój, powinieneś kierować się właśnie liczbą lumenów. Waty co prawda pozwalają orientacyjnie określić jasność żarówki, jednak nie można z ich pomocą precyzyjnie wyrazić jej efektywności. Wówczas pobór mocy pełni inną funkcję — pozwala określić energooszczędność danego komponentu, co jest szczególnie ważne, gdy zależy Ci na oszczędzaniu prądu.

Jak przeliczyć waty na lumeny?

Technicznie rzecz biorąc, nie istnieje przelicznik, który pozwoliłby zamienić waty na lumeny. Ustalono jednak pewne normy, które podpowiadają, jakiej orientacyjnej jasności możesz spodziewać się na przykład po żarówce 15 W LED. Nie są to dokładne liczby, jednak pozwalają określić jakość danego sprzętu, wiedząc, jakiej jasności możesz oczekiwać po komponencie o konkretnej mocy. Poniższe wyliczenia to określone przez Unię Europejską prawidłowe wartości strumieni świetlnych dla żarówek o poszczególnej mocy:

  • żarówka 25 W (2-3 W LED) to 249 lm.,
  • żarówka 40 W (4-5 W LED) to 470 lm.,
  • żarówka 60 W (6-7 W LED) to 806 lm.,
  • żarówka 75 W (8-10 W LED) to 1055 lm.,
  • żarówka 100 W (11-15 W LED) to 1521 lm.,
  • żarówka 150 W (15-25 W LED) to 2452 lm.

Czy w praktyce oznacza to, że wszystkie żarówki LED E14 o mocy 3 W charakteryzują się strumieniem świetlnym o wartości 249 lumenów? Oczywiście nie. Przykładowo, żarówka LED Osram będzie świeciła strumieniem świetlnym 250 lm., a żarówka LED Phillips o tej samej mocy może mieć na opakowaniu wartość o kilkadziesiąt lumenów mniejszą lub większą. Na jasność ma wpływ wiele czynników, jak choćby barwa emitowanego światła, dlatego dobierając żarówkę do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry danego komponentu.

Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?

Wybierając oświetlenie do danego pomieszczenia, w pierwszej kolejności należy kierować się jego przeznaczeniem. Odpowiedni dobór żarówek będzie w tym przypadku kluczowy, gdyż zupełnie innego światła oczekujemy od lampki nocnej stojącej przy łóżku od tej służącej do pracy przy biurku. Warto mieć także na uwadze rozróżnienie typów oświetlenia na główne oraz dekoracyjne, które również, ze względu na odmienne funkcje, będą się od siebie różniły.

W pomieszczeniach mieszkalnych oraz przestrzeniach biurowych odpowiednio jasne oświetlenie odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy robi się ciemno jeszcze w godzinach pracy. W takich pokojach jako oświetlenie główne najlepiej sprawdzają się tradycyjne żarówki o mocy 60-75 W, czyli te generujące strumień światła o wartości 800-1100 lumenów. Nieco inaczej wyglądać będzie oświetlenie łazienki, która nie potrzebuje tak intensywnego oświetlenia. Jako główne źródło światła spokojnie wystarczą żarówki o mocy 40-60 W, czyli w przeliczeniu od 5 do 7 W LED.

Zwłaszcza że w pomieszczeniach tego typu często znajduje się również dodatkowe oświetlenie, na przykład nad lustrem, które również musi być stosunkowo intensywne — przecież właśnie przy nim golisz się lub robisz makijaż. W takim wypadku lampy nad lustrem powinny być wyposażone w żarówki o mocy od 25 do 40 watów. Gdy zależy nam na dobrej widoczności poszczególnych kolorów, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr — współczynnik oddania barwy światła Ra.

Jego zadaniem jest określenie, w jakim stopniu żarówka oddaje faktyczne kolory otoczenia. Żarówki z wysokim Ra są szczególnie przydatne w łazience czy garderobie, gdzie dobierasz kolory swoich ubrań. Jego maksymalna wartość to 100, więc modele z Ra w przedziale 80-90 już można uznać za komponenty z bardzo wysoką wiernością oddawania kolorów. Dobór oświetlenia do pomieszczeń to jednak nie tylko liczby.

Diody LED mogą emitować światło w dowolnym kolorze, podczas zakupów warto więc zwracać uwagę na barwę wyszczególnioną na opakowaniu. Ponadto różne typy oświetlenia mają gniazda na różne gwinty. O ile w żyrandolach zazwyczaj występują żarówki LED E27 lub E14 (czyli standardowy duży lub mały trzonek), tak w przypadku oświetlenia dekoracyjnego, na przykład w kinkietach, częściej występują wtyki charakterystyczne dla halogenów, do których potrzeba na przykład żarówek LED G9.

Choć tradycyjne żarówki wolframowe zostały wycofane przez dyrektywy Unii Europejskiej, współczesne przeliczniki pozwalają łatwo znaleźć ledowe odpowiedniki znanych sprzętów, a wartość strumienia światła jeszcze bardziej ułatwia porównanie ze sobą dwóch pozornie identycznych produktów. Najważniejsze to pamiętać, by korzystać ze wszystkich dostępnych parametrów, bo właśnie dzięki nim jesteś w stanie idealnie dobrać oświetlenie do wszystkich pomieszczeń w domu.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.